ID # 2968720Model # OLL48FP12SN
(1)
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Multicolor LED lighting creates a colorful spectacle among the dancing flames
  • 55,000 BTU natural gas burner produces ample heat for any outdoor space
  • Controls are concealed under a tilt-up cover for protection against the outdoor elements
  • Fire glass is not included, but a maximum of 20 pounds is needed to fill burner pan
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Warranty
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Customer Reviews
5
1 reviews
Tim
Apr 4, 2022
Verified Purchaser
Sleek Modern Fireplace
Was This Helpful?
Current Item
Installation Type
Built-InFreestandingBuilt-In
Size Range
40 - 49"--40 - 49"
Finish
Stainless SteelReady-to-FinishStainless Steel
Style
Contemporary--Contemporary
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural Gas
Vent Type
VentlessDirect VentVentless
Mobile Home Approved
NoNoNo
Control Options
Multi-Function--Multi-Function
Collection
Outdoor LinearLinearOutdoor Linear
BTUs
55,000 BTUs8000055,000 BTUs
Firebox Width Range
40 - 49"--40 - 49"
Fireplace Type
WallWallSee Thru
Firebox Width
48"40 - 49"48"
BTU Range
Location
OutdoorOutdoorOutdoor
Width
51.75"18.5"51.75"
Height
24.31"48"24.31"
Depth
19.06"72"22.31"