Related Departments
Customer Reviews
3.63
19 reviews
MAW
Long Island NY
May 28, 2024
I would not buy this product
Was This Helpful?
Bobby
Cocoa Beach, FL
Aug 19, 2023
Stopped working after 24 months. Very disappointed.
Was This Helpful?
Michael
Miami Beach
Nov 25, 2022
Revised Review
Great grill, BUT
Vincent
Apr 12, 2022
Verified Purchaser
yes
excellent use it all the time
Susan
Mar 27, 2022
Verified Purchaser
Great grill for 2-4 people
Chip
NC
Jan 26, 2022
love my new Coyote electric Grill
I recently purchased an 18" Coyote Electric Grill to use in my motorhome. We were able to use it multiple times last week and I was absolutely blown away! It outperformed my best expectation! We cooked a variety of meats and each was perfect. I was concerned about the size and if it would be large enough to cook for 6 people. IT WAS! I can't say enough about how pleased I am with it.
Indoor Griller
Delaware
Apr 13, 2021
This isn't worth it. Buy a Kenyon instead
Mark
Philadelphia
Great grill but...
Carol
Sep 8, 2020
Nice grill; well built
Kdev69
Illinois
Jun 27, 2020
Very Disappointed
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hello. The grill comes with a stainless steel drip tray.
Asked by Jduke | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Question:
Answers:
Asked by kfw | Answered by Tiffany
Made in USA?Was This Helpful?
Hi Mike, thanks for asking. No, Coyote grills are made in China.
Asked by Mike | Answered by Hunter
Can you use lava rocks in this grill?Was This Helpful?
Asked by ElectricGrillin | Answered by Hunter
Can this grill be used indoors?Was This Helpful?
Asked by Kathieann | Answered by Ryan
What is the size of the grill area, length and width? Thank you!Was This Helpful?
Hello. The dimensions are 14 3/4" L X 10 1/2" W.
Asked by None | Answered by Joey
Can the Coyote Electric Grill be used safely on a wood patio table?Was This Helpful?
Asked by Rich | Answered by Jerem
What is weight with pedestal? Outdoor operating temperature range for usage?Was This Helpful?
Asked by Steeldrum | Answered by Emily
Hi, Tom! The power cord length is about 60 inches long. Here are the power requirements: . Power Supply: 120V AC Watts: 1300 Amps: 11 Hz: 60
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Included Accessories
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Configuration
On PostOn PostOn PostOn Post
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Side Burner
None--NoneNone
Cooking Grid Dimensions
15 X 11"17 7/8 X 15 3/8"16 1/4 X 15 1/2"24 X 14"
Made In USA
NoNoMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNone--
Primary Color
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Total Cooking Capacity
156 Sq. Inches--252 Sq. Inches--
Grill Lights
NoneNoneNoneNone
Side Shelves
YesYesYesYes
Side Shelf Material
Quick Ship
YesYesYesNo
Cart Assembly
Some Assembly RequiredSome Assembly Required----
On Wheels
NoNoNoNo
Marine Grade
NoNoNoNo
Cooking Grate Material
Spring Assisted Hood
Thermometer
NoneAnalogDigitalAnalog
Commercial-Grade Multi-User
NoYes--No
Width
35.5"48.5"42"49"
Height
40"43.7"43"44.5"
Depth
16.25"22.0625"20"19.75"