ID # 2959419Model # GMBR36-LP-BG
Hestan 36-Inch Built-In Propane Gas Grill W/ Sear Burner & Rotisserie - Tin Roof - GMBR36-LP-BG
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
  • Durable powder coated stainless steel panels in Tin Roof signature color finish
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Primary Color
RedStainless SteelRedGray
Cutout Width
35"35"35"35"
Cutout Height
12"12"12"12"
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
889 Sq. Inches889 Sq. Inches889 Sq. Inches889 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 1/2 X 21 3/16"30 1/2 X 21 3/16"30 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
653 Sq. Inches653 Sq. Inches653 Sq. Inches653 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
236 Sq. Inches236 Sq. Inches236 Sq. Inches236 Sq. Inches
Width
36"36"36"36"
Height
29.5"29.5"29.5"29.5"
Depth
32.437"32.437"32.437"32.437"