ID # 2958204Model # GMBR30-NG-YW
Hestan 30-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Sear Burner & Rotisserie - Sol - GMBR30-NG-YW
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
  • Durable powder coated stainless steel panels in Sol signature color finish
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredNot AvailableNot Available
Primary Color
YellowStainless SteelYellowBlack
Cutout Width
29"29"29"29"
Cutout Height
12"12"12"12"
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
714 Sq. Inches714 Sq. Inches714 Sq. Inches714 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
525 Sq. Inches525 Sq. Inches525 Sq. Inches525 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
189 Sq. Inches189 Sq. Inches189 Sq. Inches189 Sq. Inches
Width
30"30"30"30"
Height
29.5"29.5"29.5"29.5"
Depth
32.437"32.437"32.437"32.437"