ID # 2958171Model # GABR30-NG-YW
Hestan 30-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Rotisserie - Sol - GABR30-NG-YW
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Motion-activated Stadium under-hood lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Durable powder coated stainless steel panels in Sol signature color finish
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
2 Burners6 Burners2 Burners2 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
HestanInfinite SeriesHestanHestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
NoYesNoNo
Series
30 Inch48 Inch Dual Dome30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
YellowStainless SteelYellowStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYesYes
Cutout Width
29"53 3/8"29"29"
Cutout Depth
23 1/2"23"23 1/2"23 1/2"
Cutout Height
12"13"12"12"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Quick Ship
NoNoNoYes
Total Cooking Capacity
714 Sq. Inches1320 Sq. Inches714 Sq. Inches714 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNoYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel321 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"22 X 21"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
525 Sq. Inches924 Sq. Inches525 Sq. Inches525 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
189 Sq. Inches396 Sq. Inches189 Sq. Inches189 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
No--NoNo
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"55.723"30"30"
Height
29.5"32.22"29.5"29.5"
Depth
32.437"24.693"32.437"32.437"