ID # 2877674Model # PSD010XL
Trade-Wind 1266 CFM In-Line Blower - PSD010XL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Galvanized steel housing with a powdercoat finish
  • Efficient, high velocity air movement
Free Shipping
Leaves Warehouse3-5 Business Days
Leaves Warehouse7-10 Business Days
View Item
View Item
CFM
1250 CFM1200 CFM392 CFM836 CFM
Blower Type
In-LineInternalIn-LineIn-Line
Fan Speed
Variable3VariableVariable
Voltage
120 Volts120 Volts120 Volts120 Volts
Venting Type
DuctedDuctedDuctedDucted
Approved For Outdoor Use
NoYesNoNo
Amps
4.84 Amps--1.26 Amps2.99 Amps
CFM Range
1000 - 1499 CFM1000 - 1499 CFM0 - 499 CFM500 - 999 CFM
Width
10"--6"8"
Height
14"--13.25"12.25"
Depth
15"--8.25"15.5"