ID # 1530048Model # 8800-EC-1056-TT-D-48
ElectriChef Diamond 48-Inch Dual Tabletop Electric Grill - 8800-EC-1056-TT-D-48
Exterior Material
Stainless Steel------
Fuel Type
Electric------
Class
Luxury------
Collection
8800------
Made In USA
Yes------
Series
Diamond------
Configuration
Portable------
Size
XL (43" And Up)------
Total Cooking Capacity
672 Sq. Inches------
Side Burner
None------
Primary Color
Stainless SteelBlack--Black
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel------
Grill Lights
None------
Side Shelves
No------
Quick Ship
No------
Hamburger Data
27------
WiFi/Bluetooth Enabled
On Wheels
Cooking Grid Dimensions
48 X 14"------
Marine Grade
Cooking Grate Material
Stainless Steel------
Spring Assisted Hood
Thermometer
Analog------
Commercial-Grade Multi-User
Width
48"------
Height
23"------
Depth
27.75"------