ID # 1530038Model # 4400-EC-448-TT-S-32
ElectriChef Ruby 32-Inch Tabletop Electric Grill - 4400-EC-448-TT-S-32
  • Built-in 10 to 60-minute timer for safety
Exterior Material
Stainless SteelStainless Steel
Fuel Type
ElectricElectric
Class
LuxuryLuxury
Collection
Made In USA
YesYes
Series
RubyRuby
Configuration
PortablePortable
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Total Cooking Capacity
448 Sq. Inches448 Sq. Inches
Side Burner
NoneNone
Primary Color
Stainless SteelStainless Steel
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
NoneNone
Side Shelves
Hamburger Data
1818
WiFi/Bluetooth Enabled
On Wheels
Cooking Grid Dimensions
32 X 14"32 X 14"
Thermometer
AnalogAnalog
Commercial-Grade Multi-User
Width
32"32"
Height
19.88"19.88"
Depth
19.75"19.75"