ID # 3190948Model # QN75LST7DAFXZA
Samsung 75-in Class LST7D The Terrace Partial Sun Neo QLED 4K Smart Tizen TV - QN75LST7DAFXZA
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
The Terrace is an innovative Neo QLED 4K outdoor TV with advanced AI features perfect for outdoors
  • Precise lighting from Mini LEDs boost brightness so you don't miss a thing
  • IP56 rating measures outdoor electronics' protection against dust and water
  • Provides an anti reflection tech to limit light distraction and reduce glare
Learning Center
Manufacturer Downloads
Warranty
Samsung provides a two (2) year warranty on parts and labor. Labor included for two (2) years.
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Customer Reviews
4.47
32 reviews
Irish tornado
Cedarville, ohio
Apr 22, 2026
the source of this review is from Samsung - BV
Samsung for life!!
Was This Helpful?
Mali
Florida
Apr 18, 2026
Chance to win
The size The picture quality The frame The sound The brand
Was This Helpful?
Plunderman2
Lithonia, GA
Mar 23, 2026
Top Notch!
BBQfanic55
Florida
Mar 5, 2026
Great brightness
great brightness outside all my neighbors love it .
Outdoor  bar
Steve in Fountain Hills
undisclosed
Perfect in the Arizona summer desert!
Duckbutt
PENNSYLVANIA
Feb 22, 2026
Visibility
It's great especially to watch sports. The stero is wonderful
Snownpretty
undisclosed
Feb 17, 2026
Prefect Tv
Amazing great pictures and resolution wouldn't buy any other
Dddve
Tucson AZ
Amazing tv
Nini
Great resolution and features
Sharpnel
Colorado Springs,CO
Exceptional picture and durability
1 user found this review helpful
Current Item
Mount Type
No MountWall MountNo MountWall Mount
TV Type
LEDLEDLEDLED
Screen Size
75 Inch75"75"75"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
YesYesYesYes
HDMI Inputs
3344
Size
75 Inch75 Inch75 Inch75 Inch
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Speaker Output Power
40W20W40W--
Series
The TerraceS300L300G200
Screen Refresh Rate
120 Hz60 Hz120 Hz120 Hz
Mount Pattern
400 X 400200 X 200400 X 400400 X 400
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 21603840 X 21603840 X 2160
USB Port
1221
Sun Exposure
Partial SunFull SunFull SunPartial Sun
Component Video Inputs
NoneNone----
Composite Inputs
NoneNone----
PC Input
NoYes--Yes
RF Antenna Input
YesYes----
Audio Outputs
1None----
Ethernet Port
YesYesYesYes
Operating Temperature
-22 To 122 F-24 To 125- 24 To 125-22 To 125
Non Operating Temperature
-22 To 122 F------
Width
66.6"65.7"65.6"65.6"
Height
38.6"37.7"37.6"37.8"
Depth
2.7"1.1"2.3"2.9"