ID # 3190087Model # CRG-42BN00-A-238-H08
Caliber 42-in Natural Gas Built-In Rockwell Grill - Olive w/ Gold Hardware - CRG-42BN00-A-238-H08
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
  • Two 20,000 BTU type 304 Stainless Steel Patented Crossflame Burners
  • Easy to clean pull-out tray for grease management
  • 555 sq. inch. cooking surface
  • 304 Stainless Steel in & out; customize your Caliber with various finish and hardware options
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Exterior Material
Stainless SteelStainless Steel
Number Of Main Burners
2 Burner2 Burner
Infrared Main Burner
Not AvailableNot Available
Class
LuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural Gas
Collection
RockwellRockwell
Configuration
Built-InBuilt-In
Made In USA
YesYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNo
Commercial
NoNo
Side Burner
NoneNone
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
Primary Color
GreenGreen
Grill Lights
NoneNone
Hamburger Data
2424
Rear Burner Rotisserie
WiFi/Bluetooth Enabled
Cutout Width
40 3/8"40 3/8"
Cutout Depth
Cutout Height
Quick Ship
Total Cooking Capacity
555 Sq. Inches555 Sq. Inches
Rotisserie Kit
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Flame Tamer Material
Stainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
No Rear BurnerNo Rear Burner
Cooking Grid Dimensions
30 X 18 1/2"30 X 18 1/2"
Heat Zone Separators
Ignition Type
Flame ThrowerFlame Thrower
Flash Tubes
YesYes
Smoker
Spring Assisted Hood
Thermometer
Width
42"42"
Height
16.75"16.75"
Depth
27.406"27.406"