ID # 3185578Model # TYT-ACC-116
TYTUS Modular Grill Cover - TYT-ACC-116
(115)
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Shields your grill from the elements
  • Tear-resistant 600D polyester
  • Water & UV resistant PVC backing
  • Durable 430 gsm dense fabric
  • Backed by a TYTUS 2-Year Limited Warranty when you register within 90 days of purchase
Shield your TYTUS outdoor grilling setup from the elements with this premium grill cover, perfectly tailored for TYTUS modular outdoor kitchens up to 116" long. Crafted from durable, tear-resistant polyester built to withstand the weather, it features a PVC backing to provide a second layer of water and UV resistance. The heavy-duty fabric ensures long-lasting performance and peace of mind backed by a 2-Year Limited Warranty. Designed for effortless use, the adjustable straps make it easy to put on and take off, keeping your grill protected and ready for any outdoor cooking adventure.
Related Departments
Customer Reviews
4.37
115 reviews
Kaiser
undisclosed
May 1, 2026
the source of this review is from Tytus Grills - BV
Dud
The grill does not work and I am getting the run around to return it for a refund. Do not buy.
Was This Helpful?
#Jim
Las Vegas
Apr 30, 2026
Perfect for my backyard
Flexible option works well in my small backyard situation.
Was This Helpful?
Kykerjohn
Las Vegas, NV
Apr 27, 2026
Great setup
AZDave
Surprise, AZ.
Assembly, use, and cleanup…all excellent!
Jenn
Charlotte, NC
Great grill & features!
Kirk1107
Omaha
Excellent results
Michael14344
Apache Junction, AZ
Wonderful product
Love my grill and pellet smoker. So easy to use and clean
Robert S
Eagle, Idaho
Easy installation
Juls
Texas
Tabletop
The tabletop is top heavy when the lid is open. A slight wind can tip it over backwards
EMTChrisM
Florida
Great Addition to Our Backyard
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Cover Type
Grill CoverGrill CoverGrill CoverGrill Cover
Grill Configuration
FreestandingBuilt-InFreestandingFreestanding
Cover Width
116"41"66"71"
Cover Height
45"25"48"43"
Cover Depth
21"23"25"26"
Material
PolyesterPolyester Vinyl BlendVinylPolyester
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Model
TYTUS Emberwood Modular Grills40 Inch625Weber GENESIS 400
Collection
EmberwoodBlaze LTE+ / LTE PRORogueGENESIS
Accessory Type
Cleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & Maintenance
Grill Brand
TYTUSBlazeNapoleonWeber Grills
Shape
RectangularRectangularRectangularRectangular
Width
116"41"25"8.13"
Height
45"24.5"48"10.63"
Depth
21"23"66"9"