ID # 3178399Model # G300-MLED-065
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Enhanced by QD-Mini LED technology that provides over 1,500 local dimming zones
  • Quantum Dot technology & High Brightness ULTRA LED Backlight reaches up to 2,400 nits
  • Watch action-packed movies & play fast-paced games w/ a 120Hz panel refresh rate & Motion Rate 481
  • Dolby Atmos, DTS Virtual, 2.1 speaker system w/ a built-in subwoofer & Enhanced Dialogue Mode
The G300 Series Smart TVs deliver the ultimate viewing experience for fast-paced movies, sports, and next-level gaming. Featuring QLED PRO Quantum Dot technology and HDR ULTRA with Dolby Vision IQ, these TVs offer enhanced contrast and vivid colors. With a High Brightness ULTRA Direct LED Backlight capable of producing over 2,400 nits of peak brightness, you'll enjoy dazzling highlights in any viewing environment. The QD-Mini LED technology utilizes over 1,500 local dimming zones to adapt to on-screen content, ensuring deep blacks without image blooming, all powered by the advanced AIPQ PRO Processor that optimizes each scene using machine learning for an unparalleled cinematic experience. The 120Hz native panel refresh rate and Motion Rate 480 provide best-in-class motion clarity, resulting in smooth video playback. For gamers, the Game Accelerator 240 and Auto Game Mode ensure blistering fast gameplay, keeping you ahead of the competition. The G300 Series also features Dolby Atmos, DTS Virtual, and a new  speaker system with a built-in subwoofer, delivering high-performance spatial sound. Experience true premium entertainment with the G300 Series TVs.
Current Item
TV Type
LEDLEDLEDLED
Screen Size
65"65 Inch64 1/2"65"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
YesYesYesYes
Mount Type
Wall MountNo MountNo MountWall Mount
HDMI Inputs
4333
Size
65 Inch65 Inch65 Inch65 Inch
Screen Refresh Rate
120 Hz120 Hz60 Hz60 Hz
Mount Pattern
300 X 300400 X 400400 X 400200 X 200
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 21603840 X 21603840 X 2160
USB Port
1122
Sun Exposure
Full SunPartial SunFull SunFull Sun
PC Input
YesNoYesYes
Ethernet Port
YesYesYesYes
Operating Temperature
-22 To 125-22 To 122 F-32 To 122-24 To 125
Series
G300The TerraceSolisS300
Width
56.9"57.7"58"56.9"
Height
32.9"33.5"32"32.6"
Depth
2.8"2.7"4"1.1"