ID # 3178147Model # EF39FRBE
Eurofase Fire-Rated Box For 39 Inch Flush Mount Applications - EF39FRBE
Key Features
Designed for seamless integration with Eurofase Heating infrared heaters
  • Fully compliant with UL standards and building regulations
  • Backed by the renowned Eurofase quality standards and 3 year warranty
  • Made in Canada
  • Certified Type X fire-rated box provides enhanced protection in residential or commercial spaces
Ideal for both indoor and outdoor applications in commercial or residential settings, this fire-rated box is compatible with all Eurofase 39 inch patio heaters (EF15, EF20, EF25, EF40 and EF50 series). Crafted from durable 5/8th plywood and Type-X drywall, it is built to withstand the elements, ensuring long-lasting performance.
Current Item
Material
Type X Gypsum Board--Stainless SteelType X Gypsum Board
Width
17"----17"
Height
4"----4"
Depth
48"----70"