ID # 3171913Model # EF30480S4
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 3000 Watt 480V heater warms an approximate 8 x 8 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF30 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
3000 SeriesCD-SeriesWD-Series6000 Series
Volts
480V240V240V208V
Amps
6.3 Amps16.7 Amps16.7 Amps28.8 Amps
Width
9.375"39"39"61.26"
Decor Plate Style
Astra------
Marine Grade
Yes----No
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementDual ElementDual ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountFlushFlushFlush Mount
Height
8.175"8"8.18"8.17"
Depth
61.25"8"9.37"9.4"