ID # 3171667Model # EF25480W3
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Single Quartz Element Rated For 5,000 Hours
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2500 Watt 480V heater warms an approximate 7 x 7 foot area and is advised to be installed no higher than 9 feet off the ground. Eurofase provides the EF25 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
2500 SeriesWD-Series3000 Series2500 Series
Finish
WhiteWhiteWhiteWhite
Volts
480V240V240V240V
Amps
5.2 Amps12.5 Amps12.5 Amps10.4 Amps
Width
9.375"33"9.375"9.375"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Mason--StellaChevron
Marine Grade
Yes--YesYes
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementDual ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlushFlush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.175"8.18"8.175"8.175"
Depth
39.375"9.37"61.25"39.375"