ID # 3171388Model # EF20480S5
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Single Quartz Element Rated For 5,000 Hours
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2000 Watt 480V heater warms an approximate 6 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF20 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
2000 Series6000 Series3000 SeriesW-Series
Finish
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
480V208V240V240V
Amps
4.2 Amps28.8 Amps12.5 Amps8.3 Amps
Width
9.375"61.26"9.375"39"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Brix------
Marine Grade
YesNoYes--
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementDual ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountFlush MountFlush
Pole Mount
Optional Pole Mount--Optional Pole MountOptional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Height
8.175"8.17"8.175"8.18"
Depth
39.375"9.4"61.25"9.37"