ID # 3171292Model # EF20277B3
Eurofase Mason Series 39 Inch 2000 Watt Single Element Marine Grade 277V Electric Patio Heater in Black - EF20277B3
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Single Quartz Element Rated For 5,000 Hours
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2000 Watt 277V heater warms an approximate 6 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF20 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountFreestandingWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryPortableStationaryStationary
Series
2000 SeriesPhantomTungsten6000 Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
277V120V240V240V
Amps
7.2 Amps15 Amps8.3 Amps25 Amps
Width
9.375"35.56"44"61.26"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Mason------
Marine Grade
Yes----No
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementSingle ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountNot Flush MountFlush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole Mount--Optional Pole Mount--
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.175"82"3.5"8.17"
Depth
39.375"24.5"8.5"9.4"