ID # 3171217Model # EF20240B
Eurofase 39 Inch 2000 Watt Single Element Marine Grade 240V Electric Patio Heater in Black - EF20240B
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, Ceiling or Flush Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Single Quartz Element Rated For 5,000 Hours
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 2000 Watt 240V heater warms an approximate 6 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF20 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountFreestandingWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryPortableStationaryStationary
Series
2000 SeriesPhantomCarbon4000 Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
240V120V208/240V240V
Amps
8.3 Amps15 Amps14.4/12.5 Amps16.7 Amps
Width
9.375"35.56"38.6"39.37"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
Yes----No
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementSingle ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountNot Flush Mount--Flush Mount
Pole Mount
Optional Pole Mount----Optional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelAluminumStainless Steel
Height
8.175"82"6.5"8.17"
Depth
39.375"24.5"5.9"9.4"