ID # 3168133Model # TUR-24BD-R-OP-C~DSK-078-H01
Key Features
Forced-air refrigeration system enables rapid product pull down & even temperature
  • Industry exclusive, 300-series stainless steel interior and exterior
  • Exclusive airflow technology provides the perfect serve every time
  • R600a hydrocarbon refrigerant improves performance and efficiency while ensuring quiet operation
  • Choose from 14 TruLumina LED colors to gently illuminate your product with the push of a button
Door Color
BlueStainless Steel----
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 46 Degrees34 - 46 Degrees
ULULULUL
Number Of Taps
1222
Maximum Keg Size
Quarter BarrelQuarter BarrelHalf BarrelHalf Barrel
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"34"34"
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelPlasticPlastic
Shelf Material
WireWire----
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-134aR-134a
Defrost Type
AutomaticAutomaticManualManual
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps15 Amps15 Amps
Hinge Type
Right HingeRight HingeRight HingeLeft Hinge
Lock
NoYesYesYes
Cutout Depth
24"24"27"27"
Width
23.88"23.88"23.875"23.875"
Height
34.25"34.25"33.75"33.75"
Depth
23.88"23.88"23.75"23.75"