ID # 3168094Model # TUR-24DD-L-OP-C~DSK-030-H05
Key Features
Forced-air refrigeration system enables rapid product pull down & even temperature
  • Industry exclusive, 300-series stainless steel interior and exterior
  • R600a hydrocarbon refrigerant improves performance and efficiency while ensuring quiet operation
  • Dual tap unit accommodates (2) 1/6 barrels, or (1) slim 1/4 barrel and (1) 1/6 barrel
Door Color
WhiteStainless Steel----
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees33 - 48 Degrees34 - 46 Degrees
ULULULUL
Number Of Taps
2222
Maximum Keg Size
Quarter BarrelQuarter BarrelQuarter BarrelHalf Barrel
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"31 3/8"34"
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelPlastic
Shelf Material
WireWireWire--
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-134a
Defrost Type
AutomaticAutomaticAutomaticManual
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps1.9 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesYesNo
Hinge Type
Left HingeRight HingeRight HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesNo
Lock
NoYesNoYes
Cutout Depth
24"24"24"27"
Width
23.88"23.88"23.88"23.875"
Height
34.25"34.25"34.25"33.75"
Depth
23.88"23.88"24"23.75"