ID # 3168058Model # TUR-24DD-L-OP-C~DSK-030-H04
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Forced-air refrigeration system enables rapid product pull down & even temperature
  • Industry exclusive, 300-series stainless steel interior and exterior
  • R600a hydrocarbon refrigerant improves performance and efficiency while ensuring quiet operation
  • Dual tap unit accommodates (2) 1/6 barrels, or (1) slim 1/4 barrel and (1) 1/6 barrel
Current Item
Capacity
Outdoor Rated
YesYes----
Door Color
WhiteStainless Steel----
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 46 Degrees34 - 46 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Number Of Taps
2222
Maximum Keg Size
Quarter BarrelQuarter BarrelHalf BarrelHalf Barrel
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"34"34"
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelPlasticPlastic
Shelf Material
WireWire----
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-134aR-134a
Defrost Type
AutomaticAutomaticManualManual
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps15 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesNoNo
Sabbath Mode
YesYesNoNo
Hinge Type
Left HingeRight HingeRight HingeLeft Hinge
Door Alarm
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoYesYesYes
Cutout Depth
24"24"27"27"
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Width
23.88"23.88"23.875"23.875"
Height
34.25"34.25"33.75"33.75"
Depth
23.88"23.88"23.75"23.75"