ID # 3167755Model # TURADA-24-D-A~030-H05
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Sleek black aluminum interior – Stainless Steel drawer bin inserts
  • 32 height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Black powder coated steel exterior
  • Environmentally friendly, R600a hydrocarbon refrigerant that improves performance
  • Forced air refrigeration system which maintains 33°– 41°F (05°– 5°C)
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYes--No
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
White------
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees34 - 42 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Refrigerator Capacity
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
32"35"34"34"
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Hammered AluminumPlasticPlasticPlastic
Shelf Material
Wire--Glass--
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600a--R-134aR-134a
Volts
115 Volts120 Volts115 Volts120 Volts
Amps
0.8 Amps15 Amps15 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesNoYes
Sabbath Mode
NoYesNoNo
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoYesNo
Lock
NoNoYesYes
Cutout Depth
24"24"27"24"
Self Closing Door
NoNoNoNo
Door Type
DrawerDrawerDoorDrawer
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Number Of Drawers
22--2
Width
23.88"23.87"23.875"23.875"
Height
31.88"34"23.75"33.75"
Depth
23.88"23.72"33.75"21.5"