ID # 3167746Model # TURADA-24-LG-A~030-H05
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • 32 height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Field-reversible hinge allows for flexibility in the field
  • Environmentally friendly, R600a hydrocarbon refrigerant that improves performance
  • Forced air refrigeration system which maintains 33°– 41°F (05°– 5°C)
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYes----
Outdoor Rated
YesYes----
Door Color
WhiteStainless Steel----
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees34 - 60 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Refrigerator Capacity
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
32"34 1/2"34"35"
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Hammered AluminumStainless SteelPlasticPlastic
Shelf Material
WireGlassGlassStainless Steel
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-134aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts120 Volts
Amps
0.8 Amps1.9 Amps15 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesNoYes
Sabbath Mode
NoYesNoYes
Hinge Type
Left HingeRight HingeLeft HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoYesYes
Lock
NoYesYesYes
Cutout Depth
24"24"27"24"
Self Closing Door
NoNoNoNo
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
YesYesNoNo
Configuration
Built-InBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Number Of Shelves
Width
23.88"23.88"23.875"23.88"
Height
31.88"34.25"23.75"34.75"
Depth
23.88"23.88"33.75"23.72"