ID # 3167632Model # TUR-24-R-OP-C~DSK-078-H01
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Balanced, forced-air refrigeration system
  • Industry exclusive, 300-series Stainless Steel interior and exterior
  • TrueFlex® shelving system allows for adjustable organization options
  • Environmentally friendly, R600a hydrocarbon refrigerant that improves performance
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYes----
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
Blue------
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees34 - 42 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Refrigerator Capacity
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"35"34"34"
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelPlasticPlasticPlastic
Shelf Material
Glass--GlassGlass
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600a--R-134aR-134a
Volts
115 Volts120 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps15 Amps15 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesNoNo
Sabbath Mode
YesYesNoNo
Hinge Type
Right Hinge--Left HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoYesYes
Lock
NoNoYesYes
Cutout Depth
24"24"27"27"
Self Closing Door
Door Type
DoorDrawerDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Number Of Shelves
2--33
Width
23.88"23.87"23.875"23.875"
Height
34.25"34"23.75"33.75"
Depth
23.88"23.72"33.75"33.75"