ID # 3167455Model # TURADA-24-LG-A~O
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • 32 height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Field-reversible hinge allows for flexibility in the field
  • Environmentally friendly, R600a hydrocarbon refrigerant that improves performance
  • Forced air refrigeration system which maintains 33°– 41°F (05°– 5°C)
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYesYesYes
Outdoor Rated
Yes--YesYes
Door Color
Panel Ready--Panel ReadyPanel Ready
Temperature Range
33 - 47 Degrees34 - 46 Degrees33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoYes
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Refrigerator Capacity
Commercial
NoYesNoNo
Cutout Width
24"35 3/4"24"24"
Cutout Height
32"34 1/8"34 1/2"32"
Cabinet Color
BlackBlackBlackBlack
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelPainted MetalPainted Metal
Interior Material
Hammered AluminumStainless SteelStainless SteelHammered Aluminum
Shelf Material
WireChromeGlassWire
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
0.8 Amps1.25 Amps1.9 Amps0.8 Amps
Energy Star Compliant
YesNoYesYes
Sabbath Mode
NoYesYesNo
Hinge Type
Left Hinge--Left HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoNoNo
Cutout Depth
24"25 1/2"24"24"
Self Closing Door
Door Type
DoorDrawerDoorDoor
Glass Door
YesNoNoNo
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Number Of Shelves
2--22
Width
23.88"35.5"23.88"23.88"
Height
31.88"33.88"34.25"31.88"
Depth
23.88"23.5"23.88"23.88"