ID # 3167359Model # TUWADA-24-RS-A~078-H05
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • 32“ height allows for installation under ADA―compliant counter top
  • Field―reversible hinge allows for flexibility in the field
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYes----
Outdoor Rated
YesYes----
Door Color
BlueOverlay Panel Ready----
Temperature Range
40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees45 - 65 Degrees40 - 68 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Number of Zones
SingleDoubleSingleSingle
Commercial
YesYesNoNo
Cutout Width
24"24"24"--
Cutout Height
32"34 1/2"34 1/2"--
Bottle Capacity
Cabinet Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Stainless SteelPainted MetalStainless SteelStainless Steel
Shelf Material
WireGlassWireVinyl Coated Steel W/Stainless Steel Front
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
0.8 Amp1.9 Amp1.9 Amps1.9 Amps
Energy Star Compliant
YesYesYesYes
Hinge Type
Field ReversibleLeft HingeRight HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoYesYes
Cutout Depth
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoYesYesYes
Configuration
Built-InBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Rack Type
ExtensionExtensionExtensionExtension
Door Handle Type
Straight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel Bar
Humidity Control
NoNo----
Width
23.88"23.88"23.875"23.875"
Height
31.88"34.25"34.25"34"
Depth
23.88"23.88"24"23.25"