ID # 3166951Model # TWC-15-R-OG-C~DSK-027-H04
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Industry exclusive, 300―series stainless steel interior and exterior
  • True Precision Control® with steel touch technology and readout provides digital accuracy
  • Temperature zone can be adjusted from 40°F to 65°F
  • TruLumina LED lighting illuminates your product & allows you to choose from 14 different colors
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYesYes--
Outdoor Rated
YesYesYes--
Door Color
BlackOverlay Panel ReadyStainless Steel--
Temperature Range
40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees40 - 68 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Number of Zones
SingleDoubleSingleSingle
Commercial
YesYesYesNo
Cutout Width
15"24"15"--
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"34 1/2"--
Bottle Capacity
Cabinet Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalPainted MetalStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Shelf Material
GlassGlassGlassVinyl Coated Steel W/Stainless Steel Front
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amp1.9 Amp1.9 Amp1.9 Amps
Energy Star Compliant
YesYesYesYes
Sabbath Mode
YesYesYesYes
Hinge Type
Right HingeLeft HingeRight HingeRight Hinge
Door Alarm
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoYesNo
Cutout Depth
24"24"24"--
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
YesYesYesNo
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Rack Type
ExtensionExtensionExtensionExtension
Door Handle Type
Straight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel Bar
Humidity Control
NoNoNo--
Width
14.88"23.88"14.88"23.875"
Height
34.25"34.25"34.25"34"
Depth
23.88"23.88"23.88"23.25"