ID # 3166861Model # TUWADA-24-LS-A~O
True ADA Height 24 Inch 40 Bottle Left Hinge Outdoor Wine Cabinet - Overlay Ready - TUWADA-24-LS-A~O
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • 32“ height allows for installation under ADA―compliant counter top
  • Field―reversible hinge allows for flexibility in the field
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYesYesYes
Outdoor Rated
YesYesYesYes
Door Color
Overlay Panel ReadyOverlay Panel ReadyOverlay Panel ReadyStainless Steel
Temperature Range
40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees40 - 65 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoYesNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Number of Zones
SingleDoubleSingleSingle
Commercial
Cutout Width
24"24"24"15"
Cutout Height
32"34 1/2"32"34 1/2"
Bottle Capacity
Cabinet Color
BlackBlackBlackStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalPainted MetalPainted MetalStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Shelf Material
WireGlassWireGlass
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
0.8 Amp1.9 Amp0.8 Amp1.9 Amp
Energy Star Compliant
Sabbath Mode
Hinge Type
Field ReversibleLeft HingeField ReversibleRight Hinge
Door Alarm
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoNoYes
Cutout Depth
24"24"24"24"
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoYesYesYes
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Rack Type
ExtensionExtensionExtensionExtension
Door Handle Type
Straight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel Bar
Humidity Control
NoNoNoNo
Width
23.88"23.88"23.88"14.88"
Height
31.88"34.25"31.88"34.25"
Depth
23.88"23.88"23.88"23.88"