ID # 3166783Model # TUIADA-15-RS-A~078-H04
Key Features
32 Inch height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Concealed digital control located behind toekick
  • Produces up to 75lbs. of clear ice per day with a storage capacity of 28lbs
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Rebate
View Item
Ice Cube Type
GourmetNugget / Sonic*Nugget / Sonic*Clear
Ice Produced Daily
75 Lbs110 Lbs110 Lbs39 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs------
Food Safety Certified
Yes------
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
Blue------
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Cutout Width
15"----15"
Cutout Height
32"----35"
Drain Type
PumpDrain PumpGravityGravity
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
115/60/1 Volts----115 Volts
Amps
2.85 Amps----15 Amps
Energy Star Compliant
Yes----No
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleField Reversible
Door Alarm
YesNoNoNo
Lock
NoNoNoYes
Cutout Depth
24"----24"
Width
14.875"14.88"14.88"14.875"
Height
31.875"33.38"33.38"34.75"
Depth
23.875"22.00"22.00"23.625"