ID # 3166771Model # TUIADA-15-LS-A~027-H05
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
32 Inch height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Concealed digital control located behind toekick
  • Produces up to 75lbs. of clear ice per day with a storage capacity of 28lbs
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump
Current Item
Ice Cube Type
GourmetNugget / Sonic*Nugget / Sonic*Gourmet
Ice Produced Daily
75 Lbs110 Lbs110 Lbs85 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs----28 Lbs
Food Safety Certified
Yes----Yes
Outdoor Rated
Yes----Yes
Door Color
Black----Stainless Steel
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Cutout Width
15"----15"
Cutout Height
32"----34 1/2"
Drain Type
PumpDrain PumpGravityPump
Ice Scoop Included
YesYesYesYes
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelPainted Metal
Volts
115/60/1 Volts----115/60/1 Volts
Amps
2.85 Amps----4.25 Amps
Energy Star Compliant
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleField Reversible
Door Alarm
YesNoNoYes
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoNoNo
Cutout Depth
24"----24"
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingBuilt-In
Width
14.875"14.88"14.88"15"
Height
31.875"33.38"33.38"34"
Depth
23.875"22.00"22.00"24"