ID # 3166756Model # TUIADA-15-RS-A~027-H04
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
32 Inch height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Concealed digital control located behind toekick
  • Produces up to 75lbs. of clear ice per day with a storage capacity of 28lbs
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Rebate
View Item
Ice Cube Type
GourmetNugget / Sonic*Nugget / Sonic*Clear
Ice Produced Daily
75 Lbs110 Lbs110 Lbs39 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs------
Food Safety Certified
Yes------
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
Black------
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Drain Type
PumpDrain PumpGravityGravity
Ice Scoop Included
YesYesYesYes
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
115/60/1 Volts----115 Volts
Amps
2.85 Amps----15 Amps
Energy Star Compliant
Yes----No
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleField Reversible
Door Alarm
YesNoNoNo
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoNoYes
Cutout Width
15"----15"
Cutout Depth
24"----24"
Cutout Height
32"----35"
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoNoNoNo
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingBuilt-In
Width
14.875"14.88"14.88"14.875"
Height
31.875"33.38"33.38"34.75"
Depth
23.875"22.00"22.00"23.625"