ID # 3166738Model # TUI-15-R-OP-D~DSK-078-H04
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Up to 85 lbs of clear ice per day with a storage capacity of 28 lbs
  • Bin Level Control for entertaining flexibility (50%, 65%, 70%, 85%, 100%)
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump rated up to 1250 gallons
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Patented TruLumina LED illuminates your product with 14 different color options
Current Item
Ice Cube Type
GourmetNugget / Sonic*Nugget / Sonic*Gourmet
Ice Produced Daily
85 Lbs110 Lbs110 Lbs85 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs----28 Lbs
Food Safety Certified
Yes----Yes
Outdoor Rated
Yes----Yes
Door Color
Blue----Stainless Steel
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Drain Type
PumpDrain PumpGravityPump
Ice Scoop Included
YesYesYesYes
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelPainted Metal
Volts
115/60/1 Volts----115/60/1 Volts
Amps
4.25 Amps----4.25 Amps
Energy Star Compliant
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleField Reversible
Door Alarm
YesNoNoYes
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
Cutout Width
15"----15"
Cutout Depth
24"----24"
Cutout Height
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingBuilt-In
Width
15"14.88"14.88"15"
Height
34"33.38"33.38"34"
Depth
24"22.00"22.00"24"