ID # 3166732Model # TUI-15-R-OP-D~DSK-030-H05
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Up to 85 lbs of clear ice per day with a storage capacity of 28 lbs
  • Bin Level Control for entertaining flexibility (50%, 65%, 70%, 85%, 100%)
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump rated up to 1250 gallons
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Patented TruLumina LED illuminates your product with 14 different color options
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
View Item
Ice Cube Type
GourmetNugget / Sonic*Nugget / Sonic*Cube
Ice Produced Daily
85 Lbs110 Lbs110 Lbs35 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs------
Food Safety Certified
Yes------
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
White------
Control Type
DigitalDigitalDigital--
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront Venting--
Drain Type
PumpDrain PumpGravityGravity
Ice Scoop Included
YesYesYesYes
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
115/60/1 Volts----120 Volts
Amps
4.25 Amps----3.8 Amps
Energy Star Compliant
Yes----No
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleRight Hinge
Door Alarm
YesNoNo--
Door Storage
NoNoNo--
Lock
NoNoNoNo
Cutout Width
15"----15"
Cutout Depth
24"----24"
Cutout Height
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingBuilt-In
Width
15"14.88"14.88"15"
Height
34"33.38"33.38"33.5"
Depth
24"22.00"22.00"24"