ID # 3166690Model # TUIADA-15-LS-A~O
True ADA Height 15 Inch 75 Lb. Left Hinge Outdoor Ice Maker - Overlay Ready - TUIADA-15-LS-A~O
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
6-8 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
32 Inch height allows for installation under ADA-compliant counter top
  • Articulating, soft close hinge allows fully integrated, flexible installations
  • Concealed digital control located behind toekick
  • Produces up to 75lbs. of clear ice per day with a storage capacity of 28lbs
  • Industry exclusive, standard built-in drain pump
Current Item
Ice Cube Type
GourmetGourmetNugget / Sonic*Clear
Ice Produced Daily
75 Lbs65 Lbs110 Lbs55 Lbs
Ice Storage Capacity
28 Lbs------
Food Safety Certified
Yes------
Outdoor Rated
Yes------
Door Color
Overlay Panel Ready------
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
YesNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Drain Type
PumpDrain PumpGravityGravity
Ice Scoop Included
YesYesYesYes
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless Steel--
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
115/60/1 Volts----115 Volts
Amps
4.25 Amps----5.5 Amps
Energy Star Compliant
Yes----No
Hinge Type
Field ReversibleField ReversibleField ReversibleField Reversible
Door Alarm
YesNoNoYes
Door Storage
NoNoNoNo
Lock
NoNoNoNo
Cutout Width
15"----15 1/4"
Cutout Depth
24"----24"
Cutout Height
32"----34 1/4"
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
Configuration
Built-InFreestandingFreestandingBuilt-In
Width
14.875"14.88"14.88"14.94"
Height
31.875"33.38"33.38"34.13"
Depth
23.875"22.00"22.00"22.25"