ID # 3148968Model # EF39FMPFW
Eurofase Flush Mount Kit For 4000W & 5000W Heaters - White - EF39FMPFW
Key Features
18 Gauge 304 Stainless Steel Construction
  • A powder-coated White finish ensures a lasting, fade-resistant finish for durability
Ideal for both indoor and outdoor applications in commercial or residential settings, this frame is compatible with all Eurofase 39 inch patio heaters (EF15, EF20, EF25, EF40 and EF50 series). Crafted from durable 304 stainless steel, it is built to withstand the elements, ensuring long-lasting performance. Eurofase provides these Flush Mount Kits in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Material
Stainless Steel----Stainless Steel
Width
48"----17"
Height
4"----3.75"
Depth
17"----48"