ID # 3148809Model # EF50240W
Eurofase 39-Inch 5000 Watt Dual Element 240V Electric Infrared Patio Heater - White - EF50240W
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 5000 Watt 240V heater warms an approximate 9 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF50 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Series
5000 SeriesWD-Series3000 Series2500 Series
Finish
WhiteWhiteWhiteWhite
Volts
240V240V240V240V
Amps
20.8 Amps12.5 Amps12.5 Amps10.4 Amps
Width
39.37"33"9.375"9.375"
Marine Grade
No--YesYes
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementDual ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlushFlush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.17"8.18"8.175"8.175"
Depth
9.4"9.37"61.25"39.375"