ID # 3148788Model # EF50240S
Eurofase 39-Inch 5000 Watt Dual Element 240V Electric Infrared Patio Heater - Stainless Steel - EF50240S
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 5000 Watt 240V heater warms an approximate 9 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF50 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Series
5000 Series5000 Series4000 SeriesAlpha
Finish
SilverSilverSilverSilver
Volts
240V208V240V208/240V
Amps
20.8 Amps24 Amps16.7 Amps6.3/5.4 Amps
Width
39.37"39.37"39.37"16.8"
Marine Grade
NoNoNo--
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementDual ElementDual ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountNot Flush Mount--
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount--
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelAluminum
Height
8.17"8.17"8.17"8.9"
Depth
9.4"9.4"9.4"5.2"