ID # 3148722Model # EF50208S
Eurofase 39-Inch 5000 Watt Dual Element 208V Electric Infrared Patio Heater - Stainless Steel - EF50208S
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, Ceiling or Flush Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Approximate 9 x 10 Foot Heat Coverage
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 5000 Watt 208V heater warms an approximate 9 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF50 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
5000 Series5000 Series4000 SeriesAlpha
Finish
SilverSilverSilverSilver
Volts
208V208V240V208/240V
Amps
24 Amps24 Amps16.7 Amps6.3/5.4 Amps
Width
39.37"39.37"39.37"16.8"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
NoNoNo--
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementDual ElementDual ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountNot Flush MountNot Flush Mount--
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount--
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelAluminum
Height
8.17"8.17"8.17"8.9"
Depth
9.4"9.4"9.4"5.2"