ID # 3148611Model # EF40277W
Eurofase 39-Inch 4000 Watt Dual Element 277V Electric Infrared Patio Heater - White - EF40277W
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, Ceiling or Flush Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Approximate 8 x 10 Foot Heat Coverage
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 4000 Watt 277V heater warms an approximate 8 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF40 series in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
4000 Series3000 Series2000 Series2500 Series
Finish
WhiteWhiteWhiteWhite
Volts
277V240V277V240V
Amps
14.4 Amps12.5 Amps7.2 Amps10.4 Amps
Width
39.37"9.375"9.375"9.375"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
NoYesYesYes
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementSingle ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Flush MountFlush MountFlush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole MountOptional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.17"8.175"8.175"8.175"
Depth
9.4"61.25"39.375"39.375"