ID # 3148500Model # EF40240B
Eurofase 39-Inch 4000 Watt Dual Element 240V Electric Infrared Patio Heater - Black - EF40240B
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, Ceiling or Flush Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Approximate 8 x 10 Foot Heat Coverage
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 4000 Watt 240V heater warms an approximate 8 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF40 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountFreestandingWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryPortableStationaryStationary
Series
4000 SeriesPhantomTungsten6000 Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
240V120V240V240V
Amps
16.7 Amps15 Amps8.3 Amps25 Amps
Width
39.37"35.56"44"61.26"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Marine Grade
No----No
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementSingle ElementSingle ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountNot Flush MountFlush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole Mount--Optional Pole Mount--
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.17"82"3.5"8.17"
Depth
9.4"24.5"8.5"9.4"