ID # 3146712Model # EF61FMPFW
Eurofase Ef60 Flush Mount Adapter For 6000 Watt Heater In White - EF61FMPFW
Key Features
18 Gauge 304 Stainless Steel Construction
  • A powder-coated White finish ensures a lasting, fade-resistant finish for durability
Ideal for both indoor and outdoor applications in commercial or residential settings, this frame is compatible with all Eurofase 61 inch patio heaters (EF30 and EF60 series). Crafted from durable 304 stainless steel, it is built to withstand the elements, ensuring long-lasting performance. Eurofase provides these Flush Mount Kits in a standard White, Stainless Steel or Black finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Warranty
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Buying Options
Current Item
Material
Stainless Steel----Stainless Steel
Width
70"----17"
Height
4"----3.75"
Depth
17"----48"