ID # 3146709Model # EF61FMPFS
Eurofase Ef60 Flush Mount Adapter For 6000 Watt Heater In Stainless Steel - EF61FMPFS
Key Features
18 Gauge 304 Stainless Steel Construction
  • Brushed Stainless Steel finish ensures a lasting, fade-resistant finish for durability
Ideal for both indoor and outdoor applications in commercial or residential settings, this frame is compatible with all Eurofase 61 inch patio heaters (EF30 and EF60 series). Crafted from durable 304 stainless steel, it is built to withstand the elements, ensuring long-lasting performance. Eurofase provides these Flush Mount Kits in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Material
Stainless Steel----Stainless Steel
Width
70"----17"
Height
4"----3.75"
Depth
17"----48"