ID # 3146706Model # EF61FMPFB
Eurofase Ef60 Flush Mount Adapter For 6000 Watt Heater In Black - EF61FMPFB
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
18 Gauge 304 Stainless Steel Construction
  • A powder-coated Black finish ensures a lasting, fade-resistant finish for durability
  • Installation options include exposing the edges or partially covering with ceiling treatment
  • Fits EF30 and EF60 patio heaters
  • Kit includes 4 feet of 4-wire high-temperature wire nuts and whip
Ideal for both indoor and outdoor applications in commercial or residential settings, this frame is compatible with all Eurofase 61 inch patio heaters (EF30 and EF60 series). Crafted from durable 304 stainless steel, it is built to withstand the elements, ensuring long-lasting performance. Eurofase provides these Flush Mount Kits in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Material
Stainless Steel----Stainless Steel
Width
70"----17"
Height
4"----3.75"
Depth
17"----48"