ID # 3146472Model # EF60208S2
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Approximate 11 x 11 Foot Heat Coverage
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 6000 Watt 208V heater warms an approximate 11 x 11 foot area and is advised to be installed no higher than 12 feet off the ground. Eurofase provides the EF60 series in a standard Stainless Steel, Black or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Questions & Answers
Question:
Is there a switch for this product?Was This Helpful?
Answers:
Asked by bubba | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
6000 SeriesWD-SeriesCD-SeriesWD-Series
Finish
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Volts
208V240V240V240V
Amps
28.8 Amps25 Amps25 Amps21.7 Amps
Width
61.26"61.25"61.25"8.19"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Clover------
Marine Grade
No------
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementDual ElementDual ElementDual Element
Flush Mount
Flush MountFlushFlushFlush Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Height
8.17"8.18"8"2.5"
Depth
9.4"9.37"8"48"