ID # 3146406Model # EF15120B3
Eurofase Plug-In Mason Series 39-Inch 1500 Watt Single Element 120V Electric Infrared Patio Heater In Black - EF15120B3
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 1500 Watt 120V heater warms an approximate 5 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF15 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Width
39.37"38.6"39.37"33"
Decor Plate Style
Mason------
Height
8.17"6.5"8.17"8.18"
Depth
9.4"5.9"9.4"9.37"