ID # 3146400Model # EF15120B1
Eurofase Plug-In Chevron Series 39-Inch 1500 Watt Single Element 120V Electric Infrared Patio Heater In Black - EF15120B1
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Single Quartz Element Rated For 5,000 Hours
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 1500 Watt 120V heater warms an approximate 5 x 6 foot area and is advised to be installed no higher than 8 feet off the ground. Eurofase provides the EF15 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling MountWall/Ceiling Mount
Features
Includes Remote------
Watts
Mobility
StationaryStationaryStationaryStationary
Series
1500 SeriesCarbon4000 SeriesW-Series
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
120V208/240V240V240V
Amps
12.5 Amps14.4/12.5 Amps16.7 Amps6.3 Amps
Width
39.37"38.6"39.37"33"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Chevron------
Marine Grade
No--No--
Avg Heat Area
Heating Elements
Single ElementSingle ElementDual ElementSingle Element
Flush Mount
Flush Mount--Flush MountFlush
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelAluminumStainless SteelStainless Steel
Height
8.17"6.5"8.17"8.18"
Depth
9.4"5.9"9.4"9.37"