ID # 3145551Model # SUN13CPRO-NG
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Lifetime Guarantee Brass Burners
  • 304 Stainless Steel Construction
  • Up to 30,000 BTU Versa Burner™
  • LED Accent Control Panel Light
Accented LED Light and Versatile Cooking Experience
Upgrade Companion Pro Hood with Warming Rack
Related Departments
Buying Options
Current Item
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Ruby SeriesBlaze LTE700 Series--
Width
13"15.75"21.5"13.13"
Number Of Burners
Double BurnerDouble BurnerDouble BurnerDouble Burner
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Style
ConventionalPower BurnerSearing BurnerConventional
Cut Out Width Range
1 - 16 7/8"1 - 16 7/8"17 - 19 7/8"1 - 16 7/8"
Cut Out Height Range
Cut Out Depth Range
20" And Up1 - 19 7/8"1 - 19 7/8"20" And Up
Made in USA
NoNoNoNo
Material
304 Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width
Cut Out Depth
Cut Out Height
Total BTUs
Height
12.75"9.19"11.4"13"
Depth
26"22.63"24.6"23.25"