ID # 3144327Model # AXE-30GT-NG-S7004
Alfresco 30-Inch Built-In Natural Gas Griddle in Signal Gray - AXE-30GT-NG-S7004
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Dual-zone thermostatic controls deliver precise, even heat across the full griddle surface
  • Stainless steel cover
  • High BTU zone delivers intense heat for rapid searing or stir fry
  • Full 500 sq in cooking surface offers ample area for multiple dishes and efficient meal prep
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Does this unit need a jacket for combustible installation?Was This Helpful?
Answers:
Hi Bobby. Per Alfresco: This appliance (Griddle) can be located in a combustible construction ONLY if the proper cutout as shown in the specification sheet is followed. However, the countertop surface and any structure above the countertop must be made of non-combustible materials with a minimum clearance of 3” around the Griddle to allow heat to escape freely while cooking.
Asked by Bobby | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesYesYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoNoNo
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
GrayStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
NoneNoneNoneExternal
Hamburger Data
1932----
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 17"30 Inch Diameter----
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
28 1/4"27 9/16"29 1/4"28 1/2"
Cutout Depth
Cutout Height
Quick Ship
Total Cooking Capacity
500 Sq. Inches650 Sq. Inches500 Sq. Inches482 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cast Stainless SteelSeasoned SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Thermometer
AnalogNoneAnalogNone
Width
30"36.156"30"30"
Height
10.81"11.375"12.88"14.71"
Depth
23.69"36.562"26.69"29.74"