ID # 3144324Model # AXE-30GT-NG-S6027
Alfresco 30-Inch Built-In Natural Gas Griddle in Light Green - AXE-30GT-NG-S6027
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Made In USA
YesYesYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Primary Color
GreenStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
NoneNoneNoneExternal
Cutout Width
28 1/4"29 1/4"27 9/16"28 1/2"
Cutout Depth
22 3/4"22 3/4"26 1/4"24 1/4"
Total Cooking Capacity
500 Sq. Inches500 Sq. Inches650 Sq. Inches482 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cast Stainless SteelCast Stainless SteelSeasoned SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 17"--30 Inch Diameter--
Thermometer
AnalogAnalogNoneNone
Width
30"30"36.156"30"
Height
10.81"12.88"11.375"14.71"
Depth
23.69"26.69"36.562"29.74"