ID # 3144306Model # AXE-30GT-NG-S1023
Alfresco 30-Inch Built-In Natural Gas Griddle in Traffic Yellow - AXE-30GT-NG-S1023
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
YellowStainless SteelStainless SteelGray
Grill Lights
NoneNoneExternalNone
Cutout Width
28 1/4"27 9/16"28 1/2"28 1/4"
Cutout Depth
22 3/4"26 1/4"24 1/4"22 3/4"
Total Cooking Capacity
500 Sq. Inches650 Sq. Inches482 Sq. Inches500 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cast Stainless SteelSeasoned SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 17"30 Inch Diameter--27 1/2 X 17"
Thermometer
AnalogNoneNoneAnalog
Width
30"36.156"30"30"
Height
10.81"11.375"14.71"10.81"
Depth
23.69"36.562"29.74"23.69"